Klordioksit 0,1 ppm gibi düşük konsantrasyonlarda bile güçlü bir bakteri ve virusid olduğunu kanıtlanmıştır. Bu ürün planktonik ve sesil bakterileri ortadan kaldırır, yüzeyleri dezenfekte eder ve hızlı bir şekilde problemli biyofilmi yok eder.

Klordioksit, Bakterisid, Fungusid, Algisid ve Virüsid etkisi ile geleceğin ürünüdür. Klordan 2,5 kat, hidrojen peroksitten 25 kat daha etkili bir dezenfektandır. Klordioksit, sarı yeşilimsi, suda çözülen bir gazdır. Bilinen en güçlü oksidanlardan biri ve en iyi anti kanserojen su dezenfektanıdır.
Klordioksit tüm sebze, meyve, süs bitkileri ve ağaçlarda oluşan kök, gövde veya yaprak hastalıklarına sebep olan Fusarium, Verticillium ve Nematod başta olmak üzere mikroorganizmaların yok edilmesinde doğru kullanımda %100 başarı sağlamaktadır.
Bunlardan bazıları:

 • Bakteriyel sporlar
 • Legionella (Lejyoner hastalığı)
 • Botrytis cinerea
 • Xanthomonas campestris
 • Pseudomonas syringae
 • Alternaria kahverengi leke
 • Alternaria yaprak lekesi
 • Alternaria citri

Klordioksit çok geniş spektrumlu bir dezenfektan olması nedeniyle, bakteri ve fungal bitki hastalıklarının oluşmasını engeller, dolayısıyla hastalıklarla mücadele için kullanılan ilaç miktarının azalmasına yardımcı olur.​

Klordioksit mikroorganizmaların hücre duvarına nüfuz eder ve metabolik fonksiyonunu bozar. Bu özelliğinden dolayı, yüzey teması ile her şeyle tepkimeye giren oksitlendiricilerden daha etkilidir ve diğer oksitleyici ürünlere göre kullanılan klor dioksit daha düşük dozlarda etkin çözüm sağlar.

 Avantajları

 • Güçlü oksidantdır ve çok kısa sürede bakteriye etki eder.
 • Mükemmel bir bakterisit, spor, virüs yosun öldürücüdür.
 • Diğer dezenfektanlara kıyasla ( Hidrojen Peroksit, Parasetik Asit, Sodyum Hipoklorit) 4-10 gibi geniş bir ph aralığında 2,5 kat daha fazla oksidasyon gücü sağlar.
 • Sekonder kirliliği ve kalıntısı yoktur.
 • Demir ve manganez’i ortadan kaldırabilir.
 • Uygun konsantrasyonu insanlar ve hayvanlar için zehirsizdir.

Domateslerde fide dikiminde 1 hafta 10 gün içinde uygulanan Klordioksit o dönemde fidelerde oluşan Rhizoctania, Fusarium, Phythium, Alternaria gibi etmenlerin yaptığı hastalıkları kontrol altına almaktadır. Hastalıklar 1 aylık periyotta gözükmemektedir.

Domates yetiştiriciliğinde ileri devrelerde meydana gelen Fusarium hastalığı domates bitkisine çok zarar vermektedir ve kontrol altına almak oldukça zordur; kontrol altına almak için çok fazla kimyasal uygulanmaktadır. Zarar bazı şartlarda % 80’e kadar çıkmaktadır. İlk dikimden itibaren uygulanan Klordioksit Fusariumu kontrol altına almaktadır ve hastalık oluşmamaktadır. Kalıntı bırakmamakta ve fototoksitite oluşmamaktadır. Dolayısı ile ihracat sorunu yaşanmamaktadır. Hastalık görüldükten sonra kullanılsa bile sağlıklı bitkilere yayılmasını durdurmuştur.

 

Narenciyelerde uygulanan Klordioksit etek çürüklükleri ve uç kurumalarını hem tedavi etmekte ve korumaktadır.

Patlıcanda verim döneminde ortaya çıkan Fusarium patlıcana çok zarar vermektedir ve verimi çok düşürmektedir. Fusarium ile bulaşık patlıcanda uygulanan Klordioksit Fusariumu tedavi etmektedir. Devamında kontrol için uygulanan Klordioksit patlıcanı iyileştirmekte ve verim tekrar normale döndürmektedir.

Yine çeşitli bitkilerde meydana gelen külleme, Alternariel, Botrythis, Mildiyo vb. hastalıklarda önceden korumak amacıyla uygulanan Klordioksit tam koruma sağlamaktadır.

Kesme çiçeklerde vazo ömrünü uzatmak için Klordioksit kullanımı ön plana çıkmaktadır. Süs bitkilerinde oluşan fungus ve bakteriler Klordioksit ile kontrol altına alınmaktadır.

 

Organik tarımda kimyasalların kullanılamaması Klordioksit gibi dezenfektanları ön plana çıkarmaktadır. Çünkü organik tarımda rezüdü ve fitotoksisite olmaması önemlidir. Klordioksit organik tarıma cevap verebilecek niteliktedir. Bildiğiniz gibi ihracatçılarda ihracat ürünlerinin yola dayanıklılığı çok önemlidir. Üstten Klordioksit pülverize edildiğinde yola dayanıklılık süresi artmaktadır.

Nematodla mücadelede Klordioksit düzenli olarak kullanıldığı zaman urların bitkiye zarar vermeyecek boyutlarda kalmasını sağlamaktadır.