NC TARIM

TOPRAKSIZ TARIMDA LİDER

image

NC Tarım Ürünleri Sulama Ltd. Şti. tarımsal sulama ve danışmanlık hizmetine ticari olarak 2003 yılında başlamıştır. Firmamızın kurucularından Cahit Yeşiloğlu 1988 yılından bugüne kadar zirai alanda geliştirmiş olduğu bilgi birikimini sektörün gelişmesinde fiilen kullanarak birçok yeniliğe öncülük yapmıştır. Özellikle tarımsal sulama alanında seracılık ve açık tarla tarımında kullanılan yenilikçi ürünlerin tanıtılmasında büyük emek sarf etmiştir.

NC Tarım sahip olduğu bu bilgi birikimini deneyimli kadrosu ile üreticiye aktarmaya devam etmektedir. Bugün ulaştığı kaliteli ve güvenilir bayi ağı ile birlikte tarım sektörüne yeni markaları tanıtmaya aynı titizlik ve özveri ile devam etmektedir. Tarımsal sulama alanında pazara yepyeni, kaliteli, rekabetçi, üreticinin bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek; işçilikten, sudan, zamandan, enerjiden tasarruf ettirecek yeni nesil ürünleri hızla üreticinin hizmetine sunacaktır. Ayrıca her türlü sulama planlaması, fizibilite çalışmaları, malzeme seçimi ve tedariki, montajı, personel eğitimi ve zirai danışmanlık hizmeti vermektedir.

Ülkemizde, topraksız tarım ya da kontrollü tarım denince akla ilk önce domates yetiştiriciliği gelmektedir. Uzun bir geçmişi olmasa da ülkemizde de hızla yaygınlaşan topraksız tarım teknolojilerinde, NC TARIM LTD.ŞTİ firması tarımsal sulama sektöründe yapmış olduğu yeniliklere topraksız tarımda da devam etmektedir. Bu anlamda firmamızın kurucusu ve ortaklarından Cahit YEŞİLOĞLU zamanını, özellikle 2007 yılından bu yana yoğun bir şekilde, üzerinde çalıştığı topraksız tarım çilek üretimine ayırmış ve çok iyi sonuçlar alınmıştır.

20 YILDIR SEKTÖRE YÖN VERİYORUZ

Cahit Yeşiloğlu

1965 Antakya doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Hatay/Kırıkhan’da tamamlamıştır.

1988 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite öğrenimi boyunca zirai alanda birçok denemede yabancı uzmanlarla çalışmıştır..

Mezun olduğu yıl Antalya’da Tul Tarım A.Ş.’de ziraat mühendisi olarak, tesisin kurulum aşamasından itibaren Gypsophila, Karanfil, Krizantem, Liatris, Anigozantus, Delphinum, Muz, Papaya vb. birçok bitkinin üretim ve ihracatında görev almıştır.

Netafim Sulama Sistemleri A.Ş.’de Batı Akdeniz ve iç Anadolu Bölge satış Müdür’ü olarak 6 yıl hizmet vermiştir. Sulama sektöründe çalıştığı yıllar boyunca firmasının ürettiği yeni nesil ürünlerin verimli kullanımını Türk çiftçisine tanıtmıştır.

Naz Yeşiloğlu

İlk orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır.1988 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden mezun olmuştur.

Aynı yıl Antalya’da Ege Tarım firmasında kesme çiçek üretimi ile ilgili çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Tul Tarım firmasında 5 yıl kesme çiçek üretim ve ihracatı ile meslek hayatına devam etmiştir.

2003 yılında NC Tarım’ın kuruluşuna kadar tarım, turizm ve  mağazacılık sektörlerinde profesyonel olarak tecrübe kazanmıştır.

2003 yılı sonunda NC Tarım Ltd.Şti.’ni faaliyete geçirmişlerdir. İlk kuruluş amacı sulama sistemleri kurulumu ve ticareti olmakla beraber tarım sektörüne ve ülkeye faydalı olacak fikir ve çalışmalarla hizmet vermeye devam etmişlerdir.

NC Tarım, 5 yıl süreyle NaanDan firmasının Türkiye distribütörlüğünü başarıyla yapmıştır. Bu süreçte modern sulama yöntemlerini  çeşitli bölgelerde ve farklı ürün gruplarında kurmuş olduğu denemeler ve vermiş olduğu saha eğitimleri ile suyun  ve enerjinin ekonomik kullanılarak yüksek verim elde edilmesinin yöntemlerini Türk çiftçisi ile paylaşmıştır.

Sulama ürünleri ve sistemleri ile ilgili temsilciliği Automat Industries firması ile devam etmiştir.

NC Tarım 2007 yılından itibaren topraksız tarım ürünleri girdilerininin ticaretini de yapmaya  ve bununla beraber topraksız kültürü de araştırma ve geliştirme amaçlı çalışmalarına başlamıştır.

Topraksız çilek üretiminde kullanılan sehpaların ideal yerleşim ve boyutlandırılması konusunda sürekli yaptığı denemeler sayesinde sektörde doğru sistemlerin kurulmasına katkı  sağlamıştır. Ayrıca kurmuş olduğu asansörlü topraksız çilek üretim sistemi ile ışıklanmanın  yetersiz olduğu kuzey ülkelerinde de üretim yapılabilmesine katkıda bulunmaktadır.

Halen dünyanın önemli topraksız tarım yetiştirme ortamı ( kokopit) üreticisi olan Pelemix firmasının Türkiye temsilcisidir.

Bugüne kadar devam eden süreçte ve halen yurt içinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Kazakistan, Irak gibi ülkelerde topraksız sistem  kurulumu özellikle üzümsü meyvelerden Çilek böğürtlen ve benzeri üretim tesislerinin kurulumu ve üretim danışmanlığını yapmaktadır.

Topraksız yetiştiricilik denemelerimiz yalnızca çilek ile sınırlı olmayıp topraksız muz, topraksız böğürtlen, frambuaz, marul çeşitleri ve çeşitli taze baharatlarla  ile ilgili olarak da devam etmektedir.

NC Tarım tamamen kendi öz sermayesi ile son derece titizlikle yürüttüğü  bu denemelerin sonuçlarını üreticilerimizle, yatırımcılarımızla gerek tarım fuarlarında stantlarımızda gerek ziyaretlerde paylaşmakta bu sayede ülke tarımına önemli katkılarda bulunmaya devam etmektedir . Ayrıca bu verilerin ışığında üretim yapmak isteyen girişimcilerimizin doğru yerde, doğru çeşit ve zamanda yatırım yaparak olası maddi kayıpların önüne geçilmesini de sağlamaktadır.