Arşivimizden 16.Ekim.2012 Salı Günü Cumhuriyet Akdeniz Gazetesinde Yayınlanan

Topraksız Çilek Üretimi ile İlgili Haberimiz.

Antalya’da, domatesten sonra çilek de artık topraksız üretiliyor. Topraksız tarım tekniğiyle fide başına 500-600 gr. Ürün alınıyor. Aralık ayında başlayan hasat haziran ayına kadar sürüyor.

Örtü altı üretimin başkenti Antalya’da domatesten sonra çileğin de topraksız üretimi başladı. Kokopit adı verilen özel üretim ortamlarında yetiştirilen çilek fidelerinin dikimi Eylül ve Ekim ayları içerisinde tamamlandı.

Topraksız çilek yetiştiriciliği başta olmak üzere topraksız tarım girdileri ithal eden ve satışını gerçekleştiren NC Tarım Limited Şirketi firma sahibi ve Ortağı Ziraat Mühendisi Cahit Yeşiloğlu, Antalya’da son 4 yıldır topraksız tarımdaki getiriden memnun olmayan bazı işletmelerin değişik ürün arayışlarına girdiklerini kaydederek bunlardan en önemlisinin çilek olduğunu belirtti.

Topraksız Çilek üretiminin en önemli avantajının erkenciliği olduğunu kaydeden Yeşiloğlu. Hasat, çeşit ve dikim tarihine bağlı olarak aralık ayında başlıyor. Fide başına ortalama 500-600 gr. Ürün alınabiliyor. Toplam hasadın yüzde 35-40’ı mart ayı sonuna kadar yapılıyor. Bu da fiyatların çok yüksek olduğu bir dönem. Nisan, Mayıs, haziran aylarında hasat devam ediyor. Hasat miktarı nisan ayında en yüksek seviyeye ulaşıyor dedi.

İşçilik Kolay

Yeşiloğlu kullanılan sisteme bağlı olarak dönüme dikilen bitki sayısının 18 ila 24 bin arasında değişebildiğini söyledi. Topraksız çilek üretiminin en büyük avantajlarından birinin de işçiliğinin kolay olması olduğunu kaydeden Yeşiloğlu, İlk dikim dönemi hariç, ondan sonraki dönemde kültürel işlemlerde çok fazla işçiliğe ihtiyaç duyulmuyor. Tezgâh yüksekliğinde işçi eğilmeden rahatlıkla ürünü toplayabiliyor, yaprak temizliğini yapabiliyor dedi.

Yeşiloğlu, yaptıkları çalışmalarda topraksız tarım için en verimli çeşidin Fortuna çilek çeşidi olduğunu kaydetti ve geçen sene bu çeşitten ortalama dönüme 10-12 ton ürün alınabildiğini söyledi.

Yeşiloğlu, bu çeşit için gübreleme ve sulama rejiminin de iyi ayarlanması gerektiğini hatırlattı.